Falowniki OMRON - dystrybucja

Websystem - Zwoleń tel. 601-747-565

Ostrzeżenia i uwagi ogólne

 OSTRZEŻENIE Nigdy nie wolno dokonywać modyfikacji urządzenia. W przeciwnym razie istnieje zagrożenie porażenia prądem elektrycznym lub obrażeń personelu.

 Uwaga Testy wytrzymałości napięciowej i rezystancji izolacji są przeprowadzane przed wysyłką urządzenia i nie ma potrzeby ich wykonywania przed rozpoczęciem użytkowania falownika.

 Uwaga Przy załączonym napięciu zasilania nie wolno podłączać lub rozłączać przewodów. W czasie pracy falownika nie wolno także sprawdzać poziomu sygnałów.

 Uwaga Należy upewnić się, że zacisk uziemienia jest podłączony do potencjału uziemienia.

 Uwaga Podczas przeglądów konserwacyjnych, po wyłączeniu napięcia zasilania należy odczekać dziesięć minut, zanim można otworzyć pokrywę urządzenia.

 Uwaga Nie wolno zatrzymywać silnika poprzez wyłączenie stycznika elektromagnetycznego, zainstalowanego w obwodzie wejściowym lub wyjściowym falownika.

Stycznik elektromagnetyczny falownika Omron MX2

Jeśli przy aktywnym sygnale startu nastąpi chwilowy zanik napięcia zasilania, po przywróceniu zasilania może nastąpić automatyczne wznowienie pracy urządzenia. Jeśli stwarza to zagrożenie dla personelu obsługi, w obwodzie zasilania należy zainstalować stycznik elektromagnetyczny (Mgo), uniemożliwiający automatyczny restart po przywróceniu napięcia zasilania. Gdy używany jest opcjonalny zdalny pulpit sterowania i wybrana jest funkcja automatycznego restartu oraz gdy aktywna jest komenda Run, urządzenie automatycznie wznowi działanie. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo.

 Uwaga Między zaciskami wyjściowymi falownika i silnikiem nigdy nie wolno podłączać kondensatora do korekcji współczynnika mocy i tłumików przepięć.

Kondensator falownika Omron MX2

Gdy przy aktywnym sygnale startu nastąpi chwilowy zanik napięcia zasilania, po przywróceniu zasilania może nastąpić automatyczne wznowienie pracy urządzenia. Jeśli stwarza to zagrożenie dla personelu obsługi, w obwodzie zasilania należy zainstalować stycznik elektromagnetyczny (Mgo), uniemożliwiający automatyczny restart po przywróceniu napięcia zasilania. Jeśli jest używany opcjonalny zdalny pulpit sterowania i wybrana jest funkcja automatycznego restartu oraz gdy komenda Run jest aktywna, urządzenie automatycznie wznowi działanie. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo.

 Uwaga FILTR TŁUMIENIA PRZEPIĘĆ NA ZACISKACH WYJŚCIOWYCH (do urządzeń klasy napięciowej 400 V)
W przypadku falownika pracującego w trybie modulacji PWM, na zaciskach silnika mogą pojawić się przepięcia, spowodowane sposobem prowadzenia połączeń elektrycznych silnika oraz zależne od długości przewodów (szczególnie w sytuacji, gdy odległość między silnikiem i falownikiem jest większa niż 10 m). Dostępny jest dedykowany filtr klasy napięciowej 400 V do tłumienia przepięć. W powyższych warunkach wymagane jest zainstalowanie takiego filtru.

 Uwaga WPŁYW SYSTEMU ROZDZIAŁU ENERGII NA PRACĘ FALOWNIKA
W poniższych przypadkach, gdy zastosowano falownik ogólnego przeznaczenia, w obwodzie zasilania może popłynąć prąd o dużej wartości szczytowej, co może być przyczyną uszkodzenia modułu przetwornicy:
1. Współczynnik asymetrii napięcia zasilania wynosi 3% lub więcej.
2. Moc obwodu zasilającego jest 10 razy większa od mocy falownika (lub wtedy, gdy moc obwodu zasilania wynosi 500 kVA lub więcej).
3. Mają miejsce nagłe wahania napięcia zasilania, spowodowane poniższymi przyczynami:
a) Kilka falowników jest podłączonych razem do wspólnej szyny.
b) Prostownik tyrystorowy i falownik są podłączone do wspólnej szyny.
c) Załączanie i wyłączanie kondensatorów korekcji współczynnika mocy. W przypadku wystąpienia takich warunków, lub wtedy, gdy wymagana jest wysoka niezawodność podłączonych urządzeń, należy po stronie wejściowej falownika KONIECZNIE zainstalować dławik AC, na którym spadek napięcia przy znamionowym obciążeniu wynosi 3% wartości napięcia zasilania. W przypadku zagrożenia niebezpośrednim wpływem elektrycznych wyładowań atmosferycznych, należy zainstalować piorunochron.

 Uwaga TŁUMIENIE ZAKŁÓCEŃ GENEROWANYCH PRZEZ FALOWNIK
W falowniku używanych jest wiele półprzewodnikowych elementów przełączających, jak tranzystory i tranzystory IGBT. Odbiornik radiowy i urządzenia pomiarowe umieszczone w pobliżu falownika są poddane wpływom zakłóceń interferencyjnych.
Aby zabezpieczyć urządzenia przed nieprawidłowym działaniem spowodowanym zakłóceniami interferencyjnymi, należy używać ich w oddaleniu od falownika. Inna skuteczna metoda to ekranowanie całego systemu falownika.
Zastosowanie filtra EMI po stronie zasilania także znacząco redukuje wpływ zakłóceń pochodzących z linii zasilającej, na pracę innych urządzeń.
Należy zauważyć, że instalując filtr EMI po stronie zasilającej falownika można ograniczyć rozprzestrzenianie się zakłóceń przez linię zasilającą.

Tłumienie zakłóceń generowanych przez falownik Omron MX2

 Uwaga Gdy wystąpi błąd pamięci EEPROM numer E08, należy ponownie dokonać ustawienia wartości parametrów.

 Uwaga Jeśli do zacisków Ruch w przód [FW] i Ruch do tyłu [RV] przypisany jest stan aktywny normalnie zamknięty (C011 do C017) oraz gdy zewnętrzny system sterowania jest wyłączony lub odłączony od falownika, po załączeniu napięcia zasilania falownik automatycznie wystartuje. Do zacisków ruchu w przód [FW] lub do tylu [RV] nie zaleca się przypisywania stanu normalnie zamkniętego jako aktywnego, chyba, że konstrukcja systemu zabezpiecza przed nieoczekiwanym załączeniem silnika.

 Uwaga Aby bardziej przejrzyście opisać przestawiane zagadnienia, we wszystkich przykładach niniejszej instrukcji nie pokazano osłon i urządzeń bezpieczeństwa. Podczas użytkowania produktu należy upewnić się, że wszystkie osłony i urządzenia bezpieczeństwa są prawidłowo zainstalowane i że działają zgodnie z instrukcją obsługi.

 Uwaga Nie wolno wyrzucać falownika z odpadami komunalnymi. W swojej okolicy należy skontaktować się z firmą zajmującą się utylizacją odpadów przemysłowych, która bez zanieczyszczania środowiska może dokonać utylizacji urządzenia.

 

Drukuj