Falowniki OMRON - dystrybucja

Websystem - Zwoleń tel. 602-878-747

Krok 3 - Podłączanie obwodu zasilania (R/L1, S/L2, T/L3)

W tym kroku dowiesz się, jak wykonać połączenia obwodu zasilania falownika. Najpierw sprawdź, czy Twój falownik wymaga podłączenia trzyfazowego napięcia zasilania do zacisków [R/L1], [S/L2] i [T/L3] lub jednofazowego napięcia zasilania do zacisków [L1] i [N]. Sprawdź dane napięcia zasilania na tabliczce znamionowej (umieszczonej z boku falownika).

Wyłącznik zabezpieczający przed przepływem prądu upływu doziemnego

Wyłącznik różnicowo-prądowy zabezpieczający przed przepływem prądu upływu doziemnego należy podłączyć między źródłem napięcia zasilania i zaciskami zasilania (R/L1, S/L2/ T/L3).

Z powodu generowanych przez falownik zakłóceń wysokiej częstotliwości, wyłącznik różnicowo-prądowy może funkcjonować nieprawidłowo. Należy zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy o wysokiej czułości na prądy wysokiej częstotliwości.

Gdy w niektórych aplikacjach (na przykład gospodarstwa domowego) wymagana jest czułość prądu upływu doziemnego na poziomie 30mA lub niższa, do podłączenia silnika należy użyć krótkich przewodów i zastosować odpowiedni filtr EMC o niskiej wartości prądu upływu. Dodatkowe informacje możesz uzyskać u lokalnego przedstawiciela firmy Omron.

Stycznik magnetyczny

Gdy aktywowana jest funkcja zabezpieczająca falownika, może wystąpić błąd w działaniu systemu lub może dojść do wypadku. Aby wyłączyć napięcie falownika, należy zastosować stycznik magnetyczny.

Nie wolno uruchamiać i zatrzymywać falownika poprzez załączanie i wyłączanie stycznika magnetycznego, zastosowanego w obwodzie zasilania lub w obwodzie wyjściowym falownika. Aby uruchomić lub zatrzymać falownik za pomocą sygnałów zewnętrznych, należy użyć sygnały poleceń (FW, RV) na listwie zacisków sterujących.

Nie wolno używać falownika z odłączoną jedną fazą zasilania. Praca z odłączoną jedną fazą napięcia zasilania może spowodować zatrzymanie z powodu alarmu (podnapięciowego, nadprądowego) lub uszkodzenie falownika.

Nie wolno powtórnie załączać i wyłączać napięcia zasilania częściej, niż co 3 minuty. W przeciwny razie może dojść do uszkodzenia falownika.

Zaciski wyjściowe falownika (U/T1, V/T2, W/T3)

Do podłączenia zacisków wyjściowych należy użyć kabli zalecanych lub kabli o większym przekroju. W przeciwnym razie między falownikiem i silnikiem może wystąpić spadek wartości napięcia.
Nie instalować kondensatorów do korekcji współczynnika mocy lub tłumików przepięć, ponieważ te urządzenia mogą spowodować alarmowe wyłączenie falownika lub uszkodzenie kondensatora lub tłumika przepięć.

Gdy długość przewodów przekracza 20 m (szczególnie w przypadku klasy napięciowej 400 V), w zależności od pojemności lub indukcyjności kabla silnika na zaciskach wyjściowych mogą generować się przepięcia, mogące spowodować uszkodzenie izolacji silnika (w zależności od warunków pracy i klasy izolacji).

Dla tłumienia przepięć napięcia zaleca się stosowanie filtrów wyjściowych - od zwykłych dławików i filtrów du/dt do filtrów sinusoidalnych.

Gdy do jednego falownika podłączonych jest kilka silników, do każdego z nich należy podłączyć przekaźnik termiczny, gdyż falownik nie jest w stanie określić, jak prąd rozdziela się między silnikami.

Wartość prądu wyłączania każdego z przekaźników termicznych powinna być ustawiona na poziomie 1,1 wartości prądu znamionowego silnika. Przekaźnik termiczny, w zależności od długości przewodów, może wyłączyć się przy niższej wartości prądu. W takiej sytuacji do wyjścia falownika należy podłączyć dławik AC.

Podłączanie dławika DC (+1, P/+2)

Te zaciski służą do podłączenia opcjonalnego dławika DC.
Fabrycznie między zaciskami +1 i P/+2 podłączona jest zworka. Przed podłączeniem dławika DC należy zdemontować tę zworkę.
Długość przewodów połączeniowych dławika DC nie może przekraczać 5m.
Jeśli dławik DC nie jest używany, nie należy demontować zworki.
Jeśli zworka zostanie odłączona bez podłączania dławika DC, do obwodu mocy nie jest podawane napięcie zasilania, co uniemożliwia uruchomienie falownika.

 

Drukuj