Falowniki OMRON - dystrybucja

Websystem - Zwoleń tel. 601-747-565

Krok 4 - Podłączanie silnika do wyjścia falownika

W niniejszej instrukcji nie wyjaśniamy zasad doboru silnika. Jednak wymagane jest, aby zastosowany silnik był trzyfazowym silnikiem indukcyjnym prądu przemiennego AC. Ponadto silnik powinien być wyposażony w zacisk uziemiający. Jeśli silnik nie posiada trzech przewodów połączeniowych, należy wstrzymać proces instalacji i sprawdzić typ silnika. Pozostałe wskazówki dotyczące podłączania silnika:

• W celu uzyskania maksymalnej żywotności, należy zastosować silnik zaprojektowany do pracy z falownikiem (napięcie izolacji 1600 V)
• W przypadku standardowych silników, gdy długość przewodów między falownikiem i silnikiem przekracza 10m, należy zastosować dławik AC.

Jak pokazano na stronach od 40 do 43, przewody silnika należy podłączyć do zacisków [U/T1], [V/T2] i [W/T3]. Jednocześnie do zacisku uziemienia należy
podłączyć przewód uziemiający. Uziemienie obudowy silnika należy podłączyć do tego samego zacisku uziemiającego. W obwodzie uziemienia należy stosować metodę podłączenia w gwiazdę (do jednego punktu). Nigdy nie wolno łączyć przewodów uziemiających szeregowo.

• Sprawdzić mechaniczną integralność każdej z końcówek połączeniowych i podłączenia do zacisku.
• Usunąć część czołowej obudowy zacisków, przez którą wprowadzony jest kabel, podłączony do zacisków wyjściowych falownika.

Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy silnik jest podłączony za pomocą długich przewodów.

Zacisk uziemienia

Aby zapobiec porażeniu prądem elektrycznym, należy upewnić się, że wykonano połączenie uziemienia falownika i silnika.

Falowniki klasy 200 V należy podłączyć do zacisku uziemiającego zgodnie z warunkami klasy D ( tradycyjne warunki uziemienia klasy 3: rezystancja uziemienia 100 Ohm lub niższa), falowniki klasy 400 V należy podłączyć do zacisku uziemiającego zgodnie z warunkami klasy C (tradycyjne warunki uziemienia klasy 3: rezystancja uziemienia 10 Ohm lub mniej).

Jako kabel uziemiający zaleca się zastosowanie kabla o takim samym przekroju jak kabel podłączenia silnika lub większy. Kabel uziemiający powinien mieć możliwie najmniejszą długość.

Gdy kilka falowników jest podłączonych do zacisku uziemienia, nie wolno łączyć przewodów uziemiających między falownikami i nie wolno łączyć przewodów szeregowo. W przeciwny razie mogą wystąpić nieprawidłowości w działaniu falownika i sąsiednich urządzeń.

Zacisk uziemienia falownika Omron MX2


Podłączenie obwodów sterowania

Po zakończeniu pierwszej części instalacji i po próbnym załączeniu zasilania należy podłączyć sygnały do listwy sterującej. W przypadku nowych użytkowników/aplikacji gorąco zalecamy, aby przed podłączeniem obwodów sterowania przeprowadzić próbne załączenie zasilania. Poniżej przedstawiamy przykładowy schemat podłączenia obwodów sterowania. 


 

 

Drukuj