Falowniki OMRON - dystrybucja

Websystem - Zwoleń tel. 601-747-565

Podłączanie falownika do sterowników PLC i innych urządzeń

Falowniki firmy Omron mogą być używane w wielu różnych zastosowaniach. Panel obsługi falownika (lub inne urządzenia programujące) ułatwia przeprowadzenie konfiguracji podczas instalacji. Po zainstalowaniu falownik zwykle otrzymuje komendy ruchu ze złącza sygnałów sterujących lub poprzez port szeregowy z innego urządzenia sterującego. W prostych zastosowaniach, jak na przykład sterowanie prędkością pojedynczego transportera do falownika, wystarczy podłączyć przycisk Run/Stop i potencjometr. W zaawansowanych aplikacjach może być konieczne zastosowanie sterownika PLC, podłączonego do falownika za pomocą kilku sygnałów.

W tej instrukcji nie jest możliwe przedstawienie wszystkich możliwych rodzajów zastosowań. To Ty będziesz musiał zapoznać się z elektrycznymi charakterystykami urządzeń, które chcesz podłączyć do falownika. Zawarte w tym i następnych podrozdziałach informacje pomogą Ci szybko i bezpiecznie podłączyć te urządzenia do falownika.

 Uwaga Przekroczenie maksymalnych dopuszczalnych wartości napięcia lub prądu może spowodować uszkodzenie falownika lub innych urządzeń.

Jak pokazano na schemacie z prawej, połączenie falownika z innymi urządzeniami opiera się na elektrycznych charakterystykach wejść/wyjść występujących po obu stronach połączenia. Programowalne wejścia falownika akceptują z zewnętrznych urządzeń zarówno sygnały wyjściowe typu source/PNP jak i sink/NPN (na przykład ze sterownika PLC). W tym rozdziale przedstawiamy wewnętrzne elementy obwodów zacisków wejść/wyjść falownika. W niektórych przypadkach podłączenie interfejsu wymaga zastosowania zewnętrznego zasilacza.

Schemat podłączania falownika Omron MX2 do sterowników PLC i innych urządzeń
 

Aby uniknąć problemów związanych uszkodzeniem sprzętu i bezproblemowo uruchomić aplikację,
zalecamy narysowanie schematów wszystkich połączeń między falownikiem i drugim urządzeniem. Na schemacie należy umieścić wewnętrzne elementy wszystkich urządzeń, co pozwoli przygotować kompletny schemat połączeń elektrycznych.

Po wykonaniu schematu należy:
1. Sprawdzić, czy występujące w każdym połączeniu wartości prądów i napięć nie przekraczają dopuszczalnych wartości dla każdego z tych urządzeń.
2. Należy upewnić się, że logiczny poziom wykrywania stanu ON/OFF (niski lub wysoki) każdego sygnału jest prawidłowy.
3. Sprawdzić ustawienie zera i zakres charakterystyki sygnałów analogowych oraz upewnić się, że wartości współczynników skalowania sygnałów wejść i wyjść są ustawione prawidłowo.
4. Należy przeanalizować i zrozumieć, co się wydarzy na poziomie systemu, jeśli w konkretnym urządzeniu zaniknie zasilanie lub pojawi się po załączeniu innych urządzeń.

 

Drukuj